דברו איתנו

קבלו הצעה

צור קשר
03-7110400
About אודות Contact צרו קשר Register הרשמה
הרשמה
צוות מומחי הסקי שלנו ישמחו לספר לך על מגוון חופשות ה-SkiDeal שלנו ולעזור לך למצוא את החופשה המושלמת בשבילך!
GIFT CARD
Phone Email us
פסגות הרים מושלגים פסגות הרים מושלגים

סבב הפרירייד העולמי

בעיצומו של חודש ינואר האחרון הגיעה לשאמוני בצרפת כמדי שנה התחנה הראשונה של סבב הפרירייד העולמי, ה"Freeride world tour".
על מנת להבין את האירוע המטורף הזה בשאמוני עלינו לנסות להסביר קודם כל מה זה התחום הזה שנקרא פרירייד, משימה בכלל לא פשוטה אם תשאלו את הגולשים והשופטים שמשתתפים בתחרות.

 

פרירייד הוא סגנון גלישה שמבוצע על שטח טבעי ללא מסלול מסומן ומוגדר. לרוב דרגת הקושי והסכנה גבוהה בהרבה מגלישה בשטחי אתרי הסקי שאנו מכירים.
תדמיינו לעצמכם צלע הר משופע בטירוף, מלא בדרופים וצוקים. מסוג ההרים שגם הגולשים המנוסים ביותר לא היו פוזלים לעברם או מדמיינים אפילו לגלוש אותם. וזה בדיוק מה שמארגני התחרות רוצים ליצור, אירוע שנצפה בו בפליאה תוך כדי פליטת משפטים כמו: "איך זה יכול להיות" או "אני לא מאמין שהוא הרגע קפץ את הצוק הזה".

הסבב העולמי מורכב מ5 תחנות שמשתנות בדרך כלל מדי שנה. השנה הסבב יעבור בצרפת, אוסטריה, אנדורה, אלסקה (כן באמת!) ויסתיים בבק דה רוזס המפורסם בוורבייר, שוויץ.
התחרות מחולקת לקטגוריות סקי וסנובורד, גברים ונשים, כאשר הגולשים מנוקדים על קריטריונים כמו בחירת קו גלישה (מסלול הגלישה הנבחר), רצף ומהירות, זמן אוויר ותרגילים.
לפני מספר שנים שיטת הניקוד בתחרויות הייתה הרבה יותר פשוטה וברורה משום שכל הגולשים התאימו את עצמם להגדרה של המושג פרירייד תוך כדי גלישה של קוים טכניים מהירים וקפיצה מעל צוקים ודרופים עצומים, אולם בשנים האחרונות נכנסו לסבב גולשים צעירים כמו מארקוס אדר האיטלקי ופאביו סטודר האוסטרי ששינו קצת את פני התחרות תוך שילוב של תרגילי פריסטייל ששמורים לתחרויות כמו ה X Games.
קחו לכם שתי דקות לצפות בראן המדהים של מארקוס אדר מלפני שנתיים בקורמיור:http://goo.gl/TVssWB


הטרנד החדש של שילוב גלישת פריסטייל בשנים האחרונות מאוד מקשה על שיטת הניקוד ומעוררת מחלוקת רבה בין הגולשים.
סאם סמווי מניוזילנד הוא אחד הגולשים הותיקים והמובילים בסבב. משיחה שניהלתי עימו בבית המלון ערב לפני התחרות היה ניתן להרגיש קצת את המירמור שלו כלפי הטרנד הזה. סאם שידוע בתור גולש אולד סקול טוען שהתחרות צריכה לחזור קצת לשורשים שלה: טכנית, מהירה וקשוחה. הוא דיבר על כך שלדעתו התחרות איבדה קצת את הכיוון שלה וששיטת הניקוד צריכה להתמקד קצת יותר בדרגת הקושי והמהירות של הקוים אותם בוחרים הגולשים.

לפני שאגיע להשתלשות האירועים מהתחרות בשאמוני אשמח לספר בקצרה את סיפוריהם של חלק מהגולשים. כאמור לתחרות מגיעים גולשים מכל רחבי העולם, לרוב מדינות שידועות במרחבי הגלישה שלהם כגון: צרפת, אוסטריה, ארה''ב וקנדה. אולם ניתן למצוא גם גולשים מארגנטינה, ניוזילנד, שבדיה ואפילו רוסיה. כולם מגיעים עם מטרה אחת: האפשרות להיקרא אלוף העולם בפרירייד!


אחד האנשים המרתקים בסבב הוא סאשה האם, גולש הסנובורד הבריטי. מסיפורו של סאשה ורבים אחרים אפשר לראות שהמניעים של הגולשים להתחרות הם אהבה לתחום, לגלישה ולשלג הרבה יותר מכל מניע כלכלי. כידוע בריטניה לא תופסת יותר מדי כותרות על מרחבי גלישה מרשימים במיוחד אבל סאשה הוא בחור מיוחד במינו. הוא גר בלונדון ומנהל משרד נדל''ן מצליח ובו זמנית מצליח לגלוש ברמות הגבוהות ביותר בעולם. כששאלתי אותו בתדהמה איך זה יכול להיות שהוא חי את שני העולמות הוא ענה שהסיבה היחידה היא כסף. כמה שהוא היה רוצה לחיות את חייו סביב גלישת סנובורד הוא צריך לשלב עבודה משרדית בשביל להתקיים. היה לי קצת קשה להבין ולעכל את הסיפור הזה ולאחר מכן הוא פירט שבמהלך החורף הוא עובד ארבעה ימים במשרד בלונדון ובכל יום שישי הוא נוסע לשלושה ימים בשאמוני. סאשה האם הוא לא סתם עוד גולש בסבב, שנה שעברה הוא סיים במקום השני הכללי וגם בתחרות הנוכחית הוא פתח מאוד חזק ולקח את המקום השני עם ראן מרשים ביותר. מדהים לחשוב שבזמן שאתם קוראים את השורות האלו הוא כנראה סוגר עסקאות נדל''ן בלונדון.
גולשת מעניינת נוספת היא שאנון ייטס, אלופת קטגוריית סנובורד נשים. שאנון גרה ביוטה, ארה''ב יחד עם בעלה ומשלבת ב15 השנים האחרונות יחד עם הגלישה עבודה בוטרינריה מקומית ולאחרונה לימודים להיות אחות.

יום התחרות נפתח מוקדם בעלייה על הגונדולה בשעה 7:00 בבוקר, הרבה לפני שהשמש הגיחה מעל המון בלאן- ההר הגבוה באירופה (4810 מ').
עוד רכבל אחד, גלישה קצרה בחושך כמעט מוחלט ומצאנו את עצמנו בוהים בהר עצום המימדים שהגולשים הולכים לגלוש עליו בפעם הראשונה. לפי חוקי התחרות אסור לגולשים לגלוש את הפייס- צלע ההר שמיועד לגלישה- לפני התחרות עצמה וכל גולש מקבל רק הזדמנות אחת להוכיח את עצמו. כדי להתגבר על הקושי הזה הגולשים בונים לעצמם קו גלישה, ממש כמו בניית ציר נוייט אך ורק מהסתכלות על ההר בימים שלפני התחרות. הרבה גולשים גם לוקחים את העניין הזה צעד קדימה ומסמנים על גבי צילומים על המחשב את הקו שירצו לקחת!
אם חשבתם שמסוק יגיע ויקח את הגולשים לראש ההר טעות בידיכם, טיפוס מתיש של כמעט שעה בטמפרטורה של -10 מעלות הוביל אותנו לנקודת ההתחלה בראש ההר ולמזלנו הטבע החליט לחלוק עימנו את אחד הרגעים המרשימים ביותר שיצא לי לחזות בהם אי פעם: השמש הגיחה מעל ההרים הגבוהים באירופה שסובבים א המון בלאן וצבעו את שאמוני בגוונים חלומיים כאשר העננים מכסים את העמק ואנחנו מעליהם. אפילו כל התמונות בעולם יתקשו להעביר את אחד הרגעים המדהימים שחוויתי בחיי

ואז החלה התחרות: הראשונה להיכנס לפייס היו סנובורד גברים. את המקום השלישי לקח פלו אורלי, הגולש הכי ותיק בסבב וכמעט בן 40. בשיחה ארוכה שניהלנו בארוחה שלאחר התחרות היה ניתן לראות כמה הוא התרגש לחזור אחרי כמה שנים למקום על הפודיום.
את המקום השני לקח כאמור סאשה האם ובמקום הראשון סיים סאמי לובקי האמריקאי עם ראן מאוד מרשים ותרגיל 360 על צוק עצום!
את המקום הראשון בקטגוריית סנובורד נשים המצומצמת קטפה אלופת שנה שעברה, שאנון ייטס עם ראן חלק ומרשים.
אחת מהקטגוריות המרתקות השנה היא סקי נשים. אלופת השנתיים האחרונות נאדין וולנר נאלצה לפרוש השנה עקב פציעה שגמרה לה את העונה. הפרישה של וולנר פתחה מאוד את התחרותיות בקטגוריית הנשים ומי שלקחה את המושכות בשאמוני היא אווה וולקנר, גולשת אוסטרית מנוסה שחזרה השנה לסבב לאחר פציעה שמנעה ממנה להשתתף בשנה שעברה. אווה גלשה קו מאוד מהיר וטכני תוך שילוב של שני צוקים גדולים שהעניקו לה את המקום הראשון. לאחר התחרות היה לה קשה מאוד להסתיר את ההתרגשות מהחזרה המרשימה שלה לטופ של הסבב. תוך כדי כתיבת שורות אלו אווה לקחה את המקום השנה בתחנה השנייה באוסטריה ונראה כי היא גולשת עם מטרה מאוד ברורה של זכייה באוברול- הדירוג הסופי של הסבב בסוף העונה.
עם כל הכבוד לכל הקטגוריות אין ספק שהמיין איוונט הוא סקי גברים. 29 מהגולשים הטובים בעולם עברו הכול כדי לקבל כרטיס כניסה לסבב וחלק מהביצועים בקטגוריית סקי גברים ישאירו גם את מי שלא ראה סקי מימיו בפה פעום. הפודיום בשאמוני הורכב מהאלופים של שלושת השנים האחרונות. את המקום השלישי קטף דרו טאבקי, אלוף 2013 תוך שילוב של תרגיל 360 ובאק פליפ בראן שלו. אין ספק שדרו מאוד הרשים עם שילוב דק בין גלישת פרירייד ופריסטייל. http://goo.gl/QIAyiS


את המקום השני לקח רייני ברקרד השוודי עם ראן מהיר ואינטנסיבי תוך שילוב של כמה צוקים עצומים בדרך! אפשר להבין למה הוא היה האלוף לפני מספר שנים.
אך את כל תשומת הלב לקח אדם אחד שבמקרה מגיע ממקום מאוד מיוחד: לה קלוסז בצרפת. נראה שבשנים האחרונות לה קלוסז תופסת כותרות בתור אתר סקי שהוא פס ייצור לאלופים. מבין הכוכבים שמגיעים משם ניתן למצוא את קנדיד טווקס, אלוף X Games ואלוף סבב הפרירייד לפני מספר שנים ומי שלא ראה עדיין את הסרטון החדש שלו כדאי שיפתח מהר מאוד את היוטיוב:

http://goo.gl/UEgkfQ


אך עם כל הכבוד לקנדיד אני רוצה להקדיש כמה שורות לגולש שלקח את המקום הראשון בשאמוני. קוראים לא לויק קולומב פאטון או בצורה פשוטה יותר לקריאה: Loic Collomb Patton.
לויק הצרפתי הגיע שנה שעברה בתור רוקי לסבב והוכיח לכולם שהוא לא בא לשחק משחקים. כבר בשתי התחנות הראשונות שנה שעברה הוא קטף את המקום הראשון כל הדרך לזכייה במקום הראשון הכללי בסוף העונה. לדעת רבים הגלישה שלו היא השילוב המושלם בין הפרירייד הטהור והמסורתי לבין גלישת פריסטייל צעירה ומרשימה. לויק מגדיר את עצמו בתור גולש "Go big or go home" או במילים אחרות מקום ראשון או אחרון אבל בטח שלא באמצע ומצפייה בכל התחרויות שלו שנה שעברה אפשר לראות בדיוק על איזה אדם מדובר. בשני הקטעים הראשונים הוא זכה תוך שילוב של קוים טכניים, דרופים עצומים ותרגילים מרשימים כמו 360. בתחנה באוסטריה שנה שעברה הוא התרסק במהלך ניסיון ל360 ענק אבל בכל פעם שצלח את הראנים שלו היה ברור שהוא פשוט הכי טוב.
הראן שלו בשאמוני עכשיו אומנם לא כלל תרגילים מיוחדים אך שילוב של בחירת קו טכני, מהיר ואינטנסיבי זיכו אותו במקום ראשון על הפודיום וזכייה מרשימה לגולש שמנסה להגן על התואר שלו וכל העיניים נשואות אליו. http://goo.gl/odMc7q


וכך זה נראה לפני שנה מנקודת המבט של מיקאל בימבואס שלקח מקום שלישי בזכות הראן הזה: http://goo.gl/AcPBjQ

בערב שלאחר התחרות התקיימה ארוחה ומסיבה לגולשים, מארגני התחרות ונציגי המדיה השונים. לאחר כמה בירות ושיחות עם גולשים עמדי לרגע אחד בצד והבנתי שכל התרבות שסובבת את גלישת הפרירייד היא כלל לא תחרותית אלא אהבה טהורה של אנשים אלו לדבר שהם אוהבים יותר מהכול: הגלישה, הטבע, ההרים, החופש והמסעות מסביב לעולם הם הדברים שעומדים במרכז התחרות המדהימה הזו שמביאה לשיא את מיטב גולשי הפרירייד העולמי.
ואסיים במשפט פשוט שאמר לויק לאחר הראן המנצח שלו ומסכם את כל האווירה: "I love Chamonix!"

Rocky Cliff Huck In The French Alps

Rocky Cliff Huck In The French Alps

How to win in Courmayeur

How to win in Courmayeur

בחור גולש עם דגל ענק

הרגעים המדהימים שחוויתי בחיי

אנשים אוחזים במגלש על במה

I love Chamonix

עמק מכוסה עננים בעת שקיעה

הגולשים בונים לעצמם קו גלישה

גולשים מתחבקים בשלג

השמש הגיחה מעל המון בלאן

גולש מקצועי ועמיתיו

מגיעים גולשים מכל רחבי העולם

גולש סקי קופץ מעל סלעים במדרון תלול

צלע הר משופע בטירוף

הרבה אנשים במסיבת שלג על ההר

Freeride world tour

גולש סקי הולך בשלג

קפיצה מעל צוקים ודרופים עצומים

קבל הצעה לחופשת סקי

השאר פרטים ומומחי ה SkiDeal שלנו יצרו עימך קשר לקבלת הצעה משתלמת
כתבות השבוע

כתבות השבוע

לקבלת הצעה משתלמת לחופשת סקי

לחץ כאן
צרו קשר